Projemizin Amacı

About

MÜSDAV, dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar arasında kardeşlik ve gönül köprüleri kurmak, İslam dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak için kurulmuştur. 

Bu ilke ve değerlerin tanıtılmasında hafızlık müessesi müstesna bir konuma sahiptir. Hafızlık müessesesini ve hafızları desteklemek amacıyla Vakfımız tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle “BİR HAFIZ YETİŞTİRİYORUM” projesi hayata geçirilmiştir. Projemiz bir öğrenci destek burs programıdır.

Toplumda milli ve manevi değerlerimizin hayata yansıması için projeler geliştiren vakfımız, bu proje ile öğrencilerde moral ve motivasyonu sağlayarak hafızlık kurslarının cazibe merkezi olmasına katkı sunmakta ve ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destekte bulunmaktadır.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı verilerine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda hafızlık eğitimi veren 1.763 Kur’an kursunda, 8.112 öğretici ve 83.016 öğrenci ile hafızlık eğitimleri devam etmektedir. Ayrıca hafızlık sonrası hafız öğrencilere yönelik Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen Kuranı Anlama Programında 2.061 ve İslami İlimler Programında 984 öğrenci eğitim görmektedir. Vakfımız proje ile hafızlık kurumuna özel destek vermeyi, hafızlık sonrası öğrencilerin kariyer gelişimlerine destek  amaçlamaktadır.

  • Proje kapsamındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere aylık 400 TL eğitim yardımı yapılmaktadır.