Sıkça Sorulan Sorular

 • Hafızlık Nedir?

  Arapça’da “korumak, ezberlemek” mânasındaki hıfz kökünden türemiş bir sıfat olan hâfız (çoğulu huffâz) sözlükte “koruyan, ezberleyen” anlamına gelip Kur’an’ın tamamını ezberleyene hâfız denilmiştir. Hafızların yetişmesini sağlayan sisteme hafızlık eğitim sistemi denilmektedir. Hafızlık eğitimi Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülmektedir.

 • Ülkemizde Hafızlık Eğitimi Alan Kaç Öğrenci Bulunmaktadır? 

  2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı A, B ve C grubu toplam 1.765 Kur’an Kursunda 84.156 öğrenci hafızlık eğitimine devam etmektedir.

   

 • Nasıl Bir Hafız Yetiştirebilirim?

   “Bir Hâfız Yetiştiriyorum” projesi kapsamında bir öğrencinin hafızlık yaptığı süre boyunca(2 yıl) eğitim giderlerine destek olabilir, sizin desteğinizle hafızlığını tamamlayan öğrencinin nitelikli dini bilgilere sahip, cemiyete faydalı bir birey olarak yetişmesine katkı sunabilirsiniz.

 • Hafızlık Bursu Ne Kadar?

  Proje kapsamındaki hafızlık öğrencilerine verilen eğitim bursu 2023-2024 eğitim öğretim yılında aylık 400 TL olarak belirlenmiştir.

  Burslar 12 ay süre ile verilmekte olup bu süre zarfında hafızlığını tamamlayamayan öğrencilerin bursları yenilenmektedir. Bir öğrencinin yıllık burs bedeli 4.800 TL'dir. Yurt dışından bağış yapanlar için yıllık burs bedeli 160 Avro olarak belirlenmiştir.

  Bir kişi daha düşük bir yardımda bulunmak isterse bu yardımlar bir havuzda toplanıp aylık hafızlık öğrencilerine 400 TL burs olarak verilmektedir.

 • Bağışımın Takibini Nasıl Yapabilirim?

  Bağışınız hesaplarımıza ulaştıktan sonra sizlere mail ve SMS yoluyla bilgilendirme yapacağız. Sistem üzerinden sizlere bir hafızlık öğrencisi atandıktan sonra bu konuda da bilgilendirileceksiniz. Dilediğiniz zaman web sitemize girerek sizlere gönderdiğimiz mesajda yer verdiğimiz "Bağış Takip Numarası" ile bağışınızı sorgulayabilirsiniz.

 • Nasıl Bağış Yapabilirim?

  Web sayfası üzerinden online bağış,

  Web sayfasında ilan edilen hesaplara havale/EFT yoluyla bağış,

  Mail order yoluyla bağış,

  Makbuz karşılığında doğrudan bağış yapılabilir.

 • Bağış sonrasında bağışıma dair herhangi bir belge verilmekte midir?

  Bağışınız kontrol edilip tarafınıza hafızlık öğrencisi atandıktan sonra sizlere bir bağışçı sertifikası gönderiyoruz. Bu sertifikada bağışınızın hangi Kur'an kursundaki öğrenciye ulaştırıldığına dair bilgiye sahip olabilirsiniz.

 • Burslardan Kimler Yararlanabiliyor?

  "Bir Hafız Yetiştiriyorum" projesi kapsamında yapılan bağışların tamamı öğrencilere eğitim bursu olarak ödenmektedir. Bu burslardan;

  - Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur'an kurslarında kayıtlı, hafızlık eğitim programına devam eden öğrenciler,

  - Hafızlığını bitirmiş olup Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur’an kurslarında uygulanan, Kur’an’ı Anlama Temel Öğretim Programı’na devam eden öğrenciler,

  - Hafızlığını tamamlayan öğrencilere yönelik MÜSDAV tarafından hazırlanan, mesleki eğitimden kültür ve sanata, ilmi ve akademik çalışmalardan bilim ve teknolojiye kadar, insanlığa hizmetin her alanında, zihninde Kur’an’ın nurunu barındıran gençlerin eşsiz değerler inşa edebilecekleri çeşitli eğitim ve kariyer planlama modüllerine devam eden;

  Hafız ve hafızlık öğrencileri yararlanmaktadır.

 • Projeye Nasıl Başvuru Yapılır?

  1. Öğrenci velileri https://hafiz.musdav.org.tr/Home/SaveBursary web adresinde bulunan öğrenci başvuru formunu doldurularak Kur’an Kursu yöneticisine yönlendirecektir. Başvuru formunun onaylanması için Veli, Kur’an Kursu yöneticisi ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

  * Öğrenci Başvuru Formunda IBAN bilgisi kesinlikle öğrenci adına ait olması gerekmektedir.

  * Öğrenci T.C. sorgusu ile kayıt yapıldığından “Kayıt bulunmadı.” uyarısı aldığınızda DİBBYS de öğrenci bilgi eksikliği bulunmaktadır. Konu ile ilgili Kur’an Kursu yöneticisi ile görüşülmesi gerekmektedir.

  2. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı her bir Kur’an Kursu yöneticisi; https://hafiz.musdav.org.tr/Home/RegisterManager web adresinden başvuru formunu doldurarak kaydolup https://hafiz.musdav.org.tr/Auth/Login panelinden sistemine giriş sağlayacaktır .Giriş sonrası açılacak ekranda 'Bursiyer Ekle' ile Öğrenci Başvuru Formunu doldurarak öğrencileriniz için başvuruda bulunabilirisiniz.

  3. Kur’an Kursu yöneticileri, Öğrenci velilerinin doldurduğu Öğrenci Başvuru Formunu kontrol ederek onaylaması gerekmektedir. 

  4. Hafızlık okuyan öğrencinin Diyanet İşleri Başkanlığının sisteminde aktif dönem kaydı olmak zorundadır. Hafızlık okuyan öğrencinin Kur’an Kursuna devam edip etmediği T.C. numarası ile yapılacağından sistemde pasif olan öğrencinin 1 ay sonra bursu otomatik olarak kesilecektir.

  5. Başvurusu tamamlanan hafızlık öğrencileri komisyon değerlendirmesi sonucunda yıl içerisinde aşağıdaki öncelik sırasına göre burs verilecektir.

  1- Yetim ve öksüzler

  2- Şehit ve gazi çocukları

  3- Hiç geliri olmayanlar

  4-Afetzedeler

  5- Gelir seviyesi düşük olanlar

  6-Engel durumu

  7- Diğerleri

 • Aynı öğrenciye bağışta bulunabilir miyim?

  Bir hafız öğrencimize mezun olana kadar bağışta bulunabilirsiniz. Öğrencimiz hafızlık eğitimini tamamladığında veya herhangi bir sebeple yarım bıraktığında mesaj yoluyla bilgilendirilip istediğiniz ilden başka bir hafız öğrencimize bağış yapmaya devam edebilirsiniz. Bağış yapmayı yarıda kestiğiniz zaman öğrenci farklı bir bağışçıdan burs almaya devam eder.

 • Öğrenciler burs başvurularını nasıl takip edebilir?

  Öğrenciler burs başvurularını https://hafiz.musdav.org.tr/Home/GetBursaryData sayfasından sorgulayabilecektir.