Sıkça Sorulan Sorular

 • Hafızlık Nedir?

  Arapça’da “korumak, ezberlemek” mânasındaki hıfz kökünden türemiş bir sıfat olan hâfız (çoğulu huffâz) sözlükte “koruyan, ezberleyen” anlamına gelip Kur’an’ın tamamını ezberleyene hâfız denilmiştir. Hafızların yetişmesini sağlayan sisteme hafızlık eğitim sistemi denilmektedir. Hafızlık eğitimi Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülmektedir.

 • Ülkemizde Hâfızlık Eğitimi Alan Kaç Öğrenci Bulunmaktadır?

  Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesinde hafızlık eğitimi A ve B sınıfı yatılı Kur'an kurslarında ve C gurubu gündüzlü Kur'an kurslarında verilmekte olup 2021-2022 eğitim öğretim yılında hâfızlık eğitimi, 1.571 Kur’an kursunda 6.867 öğretici 78.455 öğrenci ile hâfızlık eğitimleri devam etmektedir.

 • Nasıl Bir Hâfız Yetiştirebilirim?

  Bir Hâfız Yetiştiriyorum projesi kapsamında bir öğrencinin hafızlık yaptığı süre boyunca (2 yıl) eğitim giderlerine destek olabilir, sizin desteğinizle hafızlığını tamamlayan öğrencinin nitelikli dini bilgilere sahip, cemiyete faydalı bir birey olarak yetişmesine katkı sunabilirsiniz.

 • Hâfızlık Bursu Ne kadar?

  Proje kapsamındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen eğitim bursu 2021-2022 eğitim öğretim yılında aylık 250 TL olarak belirlenmiştir. Bir kişi daha düşük bir yardımda bulunmak isterse bu yardımlar bir havuzda toplanıp 250'şer TL lik paylara ayrılıp öğrencilere 250 TL olarak burs olarak ödenmektedir.

 • Nasıl Bağış Yapabilirim?

  a) Web sayfası üzerinden online bağış
  b) Web sayfasında ilan edilen hesaplara havale/EFT yoluyla bağış
  c) Mail order yoluyla bağış
  d) Makbuz karşılığında doğrudan bağış yapılabilir.

 • Burslardan Kimler Yararlanabiliyor?

  Bir hafız yetiştiriyorum projesi kapsamında yapılan bağışların tamamı öğrencilere eğitim bursu olarak ödenmektedir. Bu burslardan;
  - Diyanet İşleri başkanlığı'na bağlı Kur'an kurslarında kayıtlı hafızlık öğrencisi olanlar.
  - İmam-hatip okullarının Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı kapsamındaki proje okullarında hafızlık yapan ve Diyanet İşleri Başkanlığı EHYS sistemine kayıtlı olan öğrenciler yararlanmaktadır.

 • Projeye Nasıl Başvurulur?

  1. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı her bir Kur’an kursu yöneticisi ilk önce; https://hafiz.musdav.org.tr/Home/RegisterManager web adresinden başvuru formunu doldurarak admin şifresi talebinde bulunacaktır.
  2. Öğrenci velileri https://hafiz.musdav.org.tr/Home/FormMaterials web adresinde bulunan öğrenci başvuru formunu (Ek-1) indirerek dolduracak ve imzalayarak ilgili Kur’an Kursu yöneticisine teslim edeceklerdir.
  3. Kur’an kursu yöneticileri, başvuru formundaki bilgileri kontrol ederek formu imzaladıktan sonra sisteme kaydedeceklerdir.
  4. Kur’an kursu yöneticileri, sisteme kaydedilen öğrencilerin icmal listesinin çıktısını alarak imzalayacak, öğrenci başvuru formlarının asıllarını da ekleyerek, MÜSDAV- Hacettepe Mahallesi Ev Kadını Sokak No:28 06230 Altındağ/ANKARA adresine posta yoluyla ulaştıracaklardır.
  5. Başvurusu tamamlanan öğrencilere komisyon değerlendirmesi sonucunda aşağıdaki öncelik sırasına göre burs verilecektir.
  1- Yetim ve öksüzler
  2- Şehit ve gazi çocukları
  3- Hiç geliri olmayanlar
  4- Gelir seviyesi düşük olanlar
  5- Diğerleri

 • Aynı öğrenciye bağışta bulunabilir miyim?

  Bir hafız öğrencimize mezun olana kadar bağışta bulunabilirsiniz. Öğrencimiz hafızlık eğitimini tamamladığında veya herhangi bir sebeple yarım bıraktığında mesaj yoluyla bilgilendirilip istediğiniz ilden başka bir hafız öğrencimize bağış yapmaya devam edebilirsiniz. Bağış yapmayı yarıda kestiğiniz zaman öğrenci farklı bir bağışçıdan burs almaya devam eder.